Jste zde: orlenunipetroldoprava.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Skupina Unipetrol využívá elektronický nákupní systém
Velikost textu:  A AA
Skupina Unipetrol využívá elektronický nákupní systém

11-06-2009  

Systém se již uplatňuje pro nákup většiny materiálů, zboží a služeb 

Seznam připravovaných výběrových řízení lze nalézt na http://unipetrol.proe.biz/vstup/aukce_seznam.php
Elektronických aukcí se může zúčastnit kterýkoli dodavatel

Praha, 11. června 2009 – Podniky skupiny Unipetrol začaly pro výběr dodavatelů zboží a služeb využívat téměř výhradně systém elektronických nákupů. Společnost Unipetrol Services, která zodpovídá za centralizovaný nákup v rámci celé skupiny, ho ve zkušebním provozu ověřila v minulých dvou měsících. V současné době se již systém e-nákupu (e-procurement) uplatňuje u většiny poptávek a výběrových řízení nad 10 tisíc korun.

Skupina Unipetrol předpokládá, že díky zavedení e-nákupu ušetří do konce letošního roku několik desítek milionů korun. Ve výběrových řízeních, které již proběhly v režimu on-line, se podařilo snížit dosavadní náklady. Skupina Unipetrol tak například díky nové elektronické aplikaci nakoupila levnější kyselinu fosforečnou pro petrochemickou výrobu, sudy a plechové obaly pro Paramo anebo ušetřila na podpoře komunikačního systému v pražském sídle společnosti.

Úsek nákupu zajištuje konkrétní požadavky pro všechny podniky Unipetrol Group, včetně Benziny a Parama (s výjimkou základních surovin, např. ropy). V systému e-nákupu tak příští měsíc proběhne například výběrové řízení na dodávky zemního plynu. Připravovaná výběrová řízení jsou pro zájemce k nahlédnutí na internetových stránkách Unipetrolu i Unipetrolu Services, a to na adrese http://unipetrol.proe.biz/vstup/aukce_seznam.php, kde se zároveň může každý dodavatel přihlásit ke spolupráci.

Moderní systém e-nákupu usnadňuje a urychluje výběr dodavatele a zajišťuje optimální vyhodnocení nabídek. Využívá všech výhod webového prostředí – možnost vytváření elektronických katalogů a organizace výběrových řízení, jichž se může zúčastnit větší okruh zájemců. To znamená možnost dosažení nižší ceny a lepších dodacích i platebních podmínek. Velkou předností je transparentnost celého procesu, a to jak pro uživatele tak pro potenciální dodavatele.

„ Elektronický nákup funguje na jednoduchém principu otevřené soutěže za stejných pravidel a zadání pro všechny zúčastněné. Účastník vidí, jak si vede jeho nabídka v porovnání s konkurencí a rozhoduje se, zda může nebo chce nabídnout lépe a zajímavěji pro vyhlašovatele než ostatní a tak získat zakázku,“ vysvětluje Jan Hirsch, manažer rozvoje nákupních procesů společnosti Unipetrol Services.

Systém, který skupina Unipetrol vybrala, eviduje v ČR na 800 uživatelů. Transparentní e-procurement se hojně uplatňuje při veřejných zakázkách, k nákupu zboží a služeb ho využívají zejména města a obce, státní správa nebo nemocnice. Skupina Unipetrol se zavedením tohoto nástrojeřadí mezi největší uživatele z řad soukromých firem.


UNIPETROL, a.s. je skupinou společností, které působí v petrochemickém průmyslu vČeské republice. V roce 2005 se stal UNIPETROL součástí skupiny PKN ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina UNIPETROL se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří skupina UNIPETROL k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina patří v České republice k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu a zaměstnává přes 4000 lidí.

UNIPETROL SERVICES, s.r.o., byla vytvořena 1. ledna 2007. Posláním tohoto centra sdílených služeb je podporovat další společnosti skupiny Unipetrol ve vybraných podpůrně administrativníchčinnostech – například finanční účetnictví a daně, finanční řízení, řízení lidských zdrojů,informační technologie, nákup, ochrana životního prostředí, bezpečnost a jakost (HSE&Q) a public relations s cílem zvýšení efektivity.

Kontakt:
Blanka Růžičková
Tisková mluvčí
UNIPETROL, a. s.
Telefon: 420 225 001 407, 420 731 881 111
E-mail: blanka.ruzickova@unipetrol.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL